Utökad information om Paradox villkor gällande kompatibilitet

Eftersom teknologin runt säkerhet och övervakning är i ständig utveckling så är det ej garanterat att enheter och programvaror är fullt kompatibla med varandra även om de släpptes eller uppdaterades vid en nära tidsperiod, främst av allt när det gäller komponenter och funktioner som kommunicerar via internet som t.ex. App.

Därför rekommenderar vi starkt att om en specifik funktion gällande integration av enheter önskas så bör det verifieras att denna fungerar som önskat innan beställning.
Som exempel så kan en detektor eller kamera ha en viss funktion, utan att kontroll eller status för denna funktion är tillgänglig via Appen för systemet. Antingen för att funktionen inte ännu integrerats med Appen, eller för att enheten är för gammal och Appen inte längre stödjer den fullt ut.

Paradox Security AB ansvarar ej för utveckling som sker gällande integration mellan olika enheter och system, utan endast för att produkter som vi levererar uppfyller de angivna önskemålen vid köptillfället.